Cybertruck’ın ilk kaza raporu: İnternete düştü

Son zamanlarda Tesla’nın Cybertruck modeli, bir Reddit kullanıcısının paylaştığı kaza fotoğraflarıyla tekrar gündeme geldi. Fotoğraflarda, 2009 model Toyota Corolla’nın 17 yaşındaki bir sürücü tarafından kullanılırken ciddi hasar aldığı görülüyor. Buna karşın, Cybertruck neredeyse zarar görmemiş gibi görünüyor. Ancak fotoğrafların açısı, Cybertruck’ın hasarlarının tam olarak anlaşılmasını güçleştiriyor.

Bu kaza, Kaliforniya’nın Palo Alto şehrindeki Skyline Bulvarı’nda gerçekleşti. The Verge’in raporuna göre, Mashable, Kaliforniya Karayolu Devriyesi ile temasa geçti ve kaza hakkında bilgi aldı. 28 Aralık 2023’te yerel saatle 14:05 civarında meydana gelen kazada, Toyota Corolla’nın belirsiz bir hızda güneye doğru ilerlerken sağa dönmesi ve yolun sağ tarafındaki toprak bir sete çarpması sonucu tekrar yola dönerek kuzeye giden bir Tesla Cybertruck ile çarpıştığı belirtildi.

Cybertruck’ın ilk kaza raporu: İnternete düştü

Otomotiv uzmanları, Cybertruck’ın güvenlik sorunları konusunda endişelerini dile getirdi. Reuters’a göre, tehlike sadece sürücü için değil, yayalar ve diğer araçlar için de söz konusu. George Washington Üniversitesi’nden otomotiv güvenliği profesörü Samer Hamdar, Cybertruck’ın kaza esnasında darbeyi emebilecek “kırılma bölgeleri” konusundaki sınırlılıklarından bahsetti. Ayrıca, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den Julia Criswold da Cybertruck’ın ağırlığı ve yüksek hızlanması nedeniyle yayalar için “kırmızı bayraklar” olduğunu vurguladı.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk ise bu endişelere katılmıyor. X post’ta yaptığı açıklamada, “Cybertruck’ın diğer kamyonlara göre mil başına çok daha güvenli olacağına, hem yolcular hem de yayalar için, oldukça eminiz” dedi.

Bu kaza, otomobil güvenliği ve Tesla’nın bu konudaki tutumu hakkında önemli tartışmaları beraberinde getirdi. Özellikle Cybertruck’ın potansiyel olarak yaratabileceği riskler, sürücü güvenliği ve yaya korunması konularında yeni soruları gündeme getiriyor. Sürücüler ve yayalar için güvenliğin nasıl sağlanacağı, otomobil üreticileri ve düzenleyici kurumlar için önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir