Aşırı tüketim başa bela oluyor! Gereğinden fazla yumurta yerseniz ne olur?

YUMURTA TEK BAŞINA KABIZLIĞA NEDEN OLABİLİR

Yumurtalarda bol miktarda protein bulunur ancak sindirime yardımcı olan lifleri yoktur ve lif eksikliği kabızlığa neden olur. Bu nedenle yumurtalarınızı ıspanak, domates gibi lif oranı yüksek yiyeceklerle birlikte yemeniz daha doğru olacaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu güzel bir omlet yapmak olabilir.

YÜKSEK KOLESTEROL SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ

Bir araştırma, yumurta sarısının yüksek kolesterol düzeyine sahip olması nedeniyle yumurtaları diyetinizden tamamen çıkarmanın daha uzun yaşamanızı sağlayabileceğini buldu. Her yaşta daha fazla yumurta yerseniz bu riski artırabilirsiniz; ancak her hafta birden az yumurta yerseniz güvende olabilirsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı beslenmenin her zaman bir çözümü vardır; daha uzun yaşama şansınızı artırmak için yumurta sarısını fındık, makarna ve ekmek gibi bitki bazlı gıdalarla değiştirerek proteininizi yine de alabilirsiniz.

SİVİLCELERE NEDEN OLABİLİR

Akne, yumurtaların dolu olduğu progesteron hormonunun yüksek düzeyde olmasından kaynaklanır. Doğal olarak vücudumuz bu hormonları kendi kendine üretir ama yumurta yiyerek vücudumuza bu konuda destek olmuş oluruz. Ciltte çatlaklar görmeye başlarsanız ne sıklıkla yumurta tükettiğinize dikkat etmek isteyebilirsiniz. Ancak düzenli olarak yumurta yiyorsanız ve sivilcelerin ortaya çıktığını fark etmiyorsanız, bunun nedeni muhtemelen o kadar fazla yememiş olmanızdır.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Genel olarak sağlıklı insanlar, kalplerine zarar vermeden haftada yaklaşık 7 yumurta yiyebilirler ve bu kadar çok yumurta tüketmek, felç olasılığını azaltmak veya görme yeteneğinizi iyileştirmek için bile iyi olabilir. Ancak şeker hastalığı gibi bir sağlık sorununuz varsa bu kadar çok yumurta yemek kalp hastalığına yakalanma riskini artırabilir. Hatta bir araştırma, her gün birden fazla yumurta yiyen erkeklerin bu duruma yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu buldu; bu nedenle diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

ŞİŞKİNLİĞE NEDEN OLABİLİR

Yumurta bazıları için harika bir kahvaltı yemeği olabilir, ancak belirli gıdalara karşı hassasiyetiniz varsa o kadar da iyi olmayabilir. Yumurta yedikten sonra neden şişkinlik veya gaz hissettiğinizi merak ediyorsanız, her sabah yumurta tüketimine devam etmeden önce alerji testi yaptırmanız akıllıca olabilir. Yumurtaya karşı hassasiyetinizin olması, temel olarak yumurtadaki belirli bir elementi düzgün bir şekilde sindiremediğiniz ve vücudunuzda onu parçalayabilecek belirli bir enzimin bulunmayabileceği anlamına gelir. Bu sadece şişkinlik yaratmaz, aynı zamanda mide ağrısı, baş ağrısı ve gerginlik de yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir