Yassıada, ıssız ada oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi 29 yıllığına ‘yap-işlet-devret’ modeliyle işlettiği ve 18 Ocak 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iade edilen; ardından ise Albayrak Grubu’na yıllığı 4.2 milyon TL’ye kiralandığı öğrenilen Yassıada, ıssız adaya dönüşmüş durumda. 140 milyon 476 bin 765 dolar, yani güncel kurla yaklaşık 3.8 milyar TL harcanan Yassıada’ya ulaşım hiç de kolay değil.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden bir yetkili yaklaşık 7 bin TL’ye deniz taksiyle adaya gidilebileceğini ancak hafta içi adadaki müzelerin kapalı olduğunu söyledi. Yetkili, cumartesi ve pazar günleri ise Kadıköy’den deniz yolu ile ulaşım sağlandığını ve bunun da 300 TL olduğunu ifade etti. Müzelerin de sadece hafta sonu ziyarete açık olduğunu belirtti.

Adaya gitmek için kullanılan tekneye yapılan ödeme sonrası verilen fişte adanın “Birun Ada Otelcilik Turizm Anonim Şirketi”nin işlettiği görülüyor. Bu şirket ise Yeni Şafak gazetesinin patronu Albayrak ailesine ait.

Adadaki caminin yakınında yer alan 5 yıldızlı otelin gecelik ücreti 257 euro ile 442 euro arasında değişiyor. Yani güncel kurla 7 bin 710 TL ile 13 bin 260 TL arasında. Görevliler otelde içki servisi olmadığı ve dışarıdan getirmenin de yasak olduğu bilgisini paylaştı.

‘DEMOKRASİ’ DEĞİL, AK PARTİ MÜZESİ

Adada 27 Mayıs Müzesi, Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi ile Adnan Menderes Müzesi adıyla üç müze yer alsa da bu müzelerde birkaç eşya dışında sergilenen hiçbir şey yok. Müzede, AK Parti ve Erdoğan için geniş bir yer ayrılmış.

Müzede Erdoğan’ın onlarca resmi, sözleri ve hatta dört ay hapiste kalmasına neden olan Ziya Gökalp’e ait “Minareler süngü, kubbeler miğfer” dizelerini içeren ‘İlahi Ordu’ şiiri sergileniyor. Fethullah Gülen’in devleti hedef aldığına dair videolar da izlettirilirken Erdoğan’a yönelik “Muhtar bile olamaz” manşeti de müzede yer alıyor.

BAKANLIKTAN ZİYARETÇİ SAYISINA İLİŞKİN ÇELİŞKİLİ İFADELER

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın açıldıktan sonra 2022 yılında 37 bin 37 kişinin ziyaret ettiğini açıklamıştı. Bakanlık bu yıl ise açıldığı günden bu güne adayı yaklaşık 17 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Yani bakanlık önce adayı 37 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Bir yıl sonra ise 17 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti. İki açıklama arasındaki 20 bin kişilik farkın nasıl olduğu ise bilinmiyor.

Ne olmuştu?

Projenin temeli 14 Mayıs 2015’te dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda AK Partilinin katılımıyla atılmıştı. Temel atma töreninde konuşan Davutoğlu, “Burada, şehit Başbakanımızın, arkadaşlarının hatırasına bir nebze halel getirecek hiçbir eyleme, hiçbir toplantıya izin vermeyiz” demiş ve sözlerine şöyle devam etmişti: “Burada bir tek ağaç eksilirse, yerine ağaç dikilecek. Yeşil alan kesinlikle bugünkünden fazla olacak.”

Ardından adanın ismi Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilmişti. Davutoğlu, adaya ilk kazma vurulurken tarihi ve doğal dokuya hiçbir zarar verilmeyeceğini iddia etse de 27 Mayıs 2020’de açılışı yapılan adanın betona gömüldüğü ortaya çıkmıştı. 27 Mayıs’ın yıl dönümünde adanın açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yapmıştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği şirketi, “yap-işlet-devret” modeliyle işlettiği Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iade etmişti. Adadaki otelin battığı ortaya çıkarken 14 Şubat 2023’te, 324 yatak kapasiteli otelin yıllığı, 4.2 milyon lira bedel ile 20 yıllığına Albayrak Holding’e kiralandığı ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir