Lübnan-İsrail sınırında çatışmalar: 3 İsrail askeri yaralandı

Lübnan’daki Hizbullah örgütü, son 24 saat içerisinde, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e ait askeri mevzilere 8 saldırı düzenlediğini duyurdu.

AA’nın haberine göre, Hizbullah’tan yapılan açıklamada, İsrail’in Meron Askeri Hava Üssü’ne, Hermon Dağı’nda yer alan Maali Golan askeri noktasına ve Birket Rişe askeri mevzisine füze saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Hizbullah tarafından gün içerisinde yapılan başka açıklamalarda ise Kiryat Şmona’daki Celile Tümeni’nin (Lübnan sınırındaki İsrail ordu birliği) ve Biranit askeri mevzisi ile Radar mevzisi ve Metula yerleşim birimde bir evde konuşlanan askerlerin toplandığı noktanın güdümlü füze ve “uygun silahlarla” hedef alındığı ifade edildi.

İsrail ordusu, Hizbullah’ın Kiryat Şmona’ya düzenlediği saldırıda 1’i ağır toplamda 3 askerin yaralandığını duyurdu.

İSRAİL ORDUSUNDAN MİSİLLEME

İsrail ordusu, Hizbullah’ın saldırılarının ardından Lübnan’ın güneyindeki Nebatiye kentinde sivil bir araca yönelik hava saldırısı düzenledi.

Lübnan yerel medyasına göre saldırının hedefinde olan araç içerisinde bulunan 3 kişinin hastaneye kaldırıldıkları belirtildi. Söz konusu aracın içerisinde olanların kimlik bilgileri hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.

Lübnan’ın güneyine yönelik düzenlediği saldırılar hakkında açıklama yapan İsrail ordusu ise, savaş uçaklarının silah taşıdığı iddia edilen Hizbullah’a ait aracı Hiyam ve Kferhammam beldeleri arasındaki bir bölgede vurduğunu duyurdu.

İsrail ordusu ve Hizbullah Hareketi arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana yaşanan çatışmalarda 184 Hizbullah mensubu, 31 Lübnanlı sivil, 6 Emel Hareketi mensubu, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askerinin öldürüldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir