Kahve makinesi nasıl temizlenir? Pratik kahve makinesi temizleme yöntemleri

Yapılacak olan bir sonraki kahvenin tadının değişmemesi ve makinenin dayanıklılığının arttırılabilmesi için, belirli dönemler içinde genel bir temizlik ve her kahve yapılışından sonra da lokal temizlik yapılması çok önemlidir.

Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makinesinin temizliğinin sağlık için düzenli olarak yapılması gerekir. Kahve makinesinin markası ne olursa olsun, temizliğinin her 300 kahvede bir yapılması gerekir. Bunun için de ortalama olarak günde kaç kahve içildiğini hesaplayarak kaç haftada bir genel makine temizliği yapmanız gerektiğini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda kahve makinelerinin her kahve pişiriminden sonra ya da günün sonunda temizlenmesi gereken bazı parçalar da vardır.

Türk kahvesi makinelerinin bazılarında su haznesi vardır, bazılarında ise su haznesi bulunmaz. Su haznesi olmayan makinelerin temizliği günlük ve kolay bir şekilde yapılır. Makinenizin dış yüzeyini, az bir miktarda deterjan ile köpürterek nemli bir bezle de silebilirsiniz. Makinenizin cezve giren özel haznesinin tüm iç yüzeyini de kuru bir bezle tamamen silerek temizleyebilirsiniz. Su haznesi olmayan makinelerin temizliği için her kahve yapımından sonra cezveyi ılık su altında çalkalamak yeterlidir. İnatçı ve çıkmayan kahve kalıntıları için, deterjanlı bir sünger ile güzelce makineyi ovalamak gerekir.

Makinenizin kullanım ve bakım talimatında yer alan “Makinede yıkanabilir” ibaresi varsa cezveyi bulaşık makinenizde kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Su haznesi bulunan makineler için Su haznesi olan Türk kahvesi makinesi temizliğinde ise, dönemsel olarak kireç çözme işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Bunun için de su haznesinin yarısına kadar 1’e 1 oranında hazırladığınız kireç çözücülü solüsyonu boşaltarak ve kahve makinenizi çalıştırmanız yeterli olur. Daha detaylı bir bilgi için makinenizin kullanma talimatlarını incelemeniz gerekir.

Pratik Kahve Makinesi Temizleme Yöntemleri

Kapsül kahve makinelerinin günlük bir şekilde temizlenmesi gereken parçaları vardır. Bu parçalar ise, çok kolay bakteri ve küfün büyüyebildiği ortamları içinde barındırır. Damlama tepsisi, su tankı, kapsül kabı, her gün temizlenmesi gereken parçalar arasında yer alır. Damlama tepsisini de temizlemek için, makinenizden çıkartarak akan su altında güzelce yıkamanız yeterlidir.

Damlama tepsisinin sürekli olarak temiz kalması çok önemlidir. Bu nedenle, bakım ve kullanma talimatları arasında başka bir yöntem önerilmiyorsa akan suyun altında deterjan ile temizlemeniz gerekir. Ardından da kahve haznesini ılık suyla durulayıp kurumaya bırakmanız gerekir. İyice kuruduğundan emin olmadan yeniden yerine yerleştirmemeniz, bakteri ürememesi için oldukça önemlidir. Kapsül kabı için de aynı temizleme yöntemini uygulayabilirsiniz.

Su tankını da günlük bir şekilde yıkamak gerekir. Su haznesi ve kapağını makineden çıkartarak akan su altında bulaşık deterjanı ile kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Ilık suyla durularken tüm köpüklerden arındığına emin olmanız gerekir. Yeniden monte etmeden önce de kapağını ve su tankını havalandırmanız oldukça önemlidir. Makinenizin su tankının içinde su kalmaması gerekir. Eğer makineyi temizlemeye vaktiniz yok ise su tankının içinde bulunan suyu boşaltarak tankı kurutabilirsiniz. Tekrar kullanmadan önce de tankın temizlenmesini sağlamanız gerekir. Kapsül detektör merceğinin temizlenmesi sırasında ise, deterjan ve süngerin hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir. Merceğin temizlenmesinde sabun ve su da kullanmanıza gerek kalmaz. Mercek üzerinde bulunan lekeleri kuru ve yumuşak bir bezle silerek kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir